Sociálne prepojenie

Array

User menu

Aktuality

ŽILINA. Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, ako osláviť záver školského roka, desiate narodeniny Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sú tou správnou voľbou. Od 29. júna – 2. júla zablúdite do ríše fantázie tých najlepších animovaných filmov. Náladou rozprávkového sveta ožije Stanica Žilina-Záriečie, nádherné priestory Bábkového divadla, kníhkupectvo Artforum a premietať bude aj Telka v meste na Hlinkovom námestí v Žiline.

Pred sebou máte vystrihovačku kostola sv. Márie Magdalény z Danišoviec v mierke 1:87, ktorá sa skladá z 54 dielcov. Danišovce sú malá obec nechádzajúca sa neďaleko mesta Spišská Nová Ves. Ukrývajú vzácny klenot - starobylý gotický kostolík sv. Márie Magdalény. Je jedným z najstarších kostolov na Spiši a zároveň v tomto regióne. Navyše je to najmenší dvojloďový kostol v strednej Európe. Danišovský kostol bol postavený niekedy v prvej polovici 13. storočia.

Edícia Otvorené okná patrí medzi výrazné vydavateľské počiny. Ponúkali poéziu súčasnosti, experimentu, tradície. Ak to zhrniem svetové básnictvo. Často v jedinom vydaní, vyšli zbierky práve v tejto edícii autorom ako Szymborská (nositeľka Nobelovej ceny), Updike, Arp, Harasymowicz a ďalší. Nechýbajú ani svetoví Hesse, Celan, Bretón, Lorca, či Majakovskij. Edícia Otvorené okná vychádzala v rokoch 1965 až 1972 a celkovo vyšlo 33 kníh v pomerne nízkych nákladoch, takže skompletizovať si celú edíciu je dosť obtiažne.