Sociálne prepojenie

Array

User menu

Aktuality

ŽILINA. Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, ako osláviť záver školského roka, desiate narodeniny Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sú tou správnou voľbou. Od 29. júna – 2. júla zablúdite do ríše fantázie tých najlepších animovaných filmov. Náladou rozprávkového sveta ožije Stanica Žilina-Záriečie, nádherné priestory Bábkového divadla, kníhkupectvo Artforum a premietať bude aj Telka v meste na Hlinkovom námestí v Žiline.

Pred sebou máte vystrihovačku kostola sv. Márie Magdalény z Danišoviec v mierke 1:87, ktorá sa skladá z 54 dielcov. Danišovce sú malá obec nechádzajúca sa neďaleko mesta Spišská Nová Ves. Ukrývajú vzácny klenot - starobylý gotický kostolík sv. Márie Magdalény. Je jedným z najstarších kostolov na Spiši a zároveň v tomto regióne. Navyše je to najmenší dvojloďový kostol v strednej Európe. Danišovský kostol bol postavený niekedy v prvej polovici 13. storočia.

Edícia Otvorené okná patrí medzi výrazné vydavateľské počiny. Ponúkali poéziu súčasnosti, experimentu, tradície. Ak to zhrniem svetové básnictvo. Často v jedinom vydaní, vyšli zbierky práve v tejto edícii autorom ako Szymborská (nositeľka Nobelovej ceny), Updike, Arp, Harasymowicz a ďalší. Nechýbajú ani svetoví Hesse, Celan, Bretón, Lorca, či Majakovskij. Edícia Otvorené okná vychádzala v rokoch 1965 až 1972 a celkovo vyšlo 33 kníh v pomerne nízkych nákladoch, takže skompletizovať si celú edíciu je dosť obtiažne.

  ŽILINA. Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Minulý rok o nich natočil krátky dokument Quay holywoodsky režisér Christopher Nolan. Následne v amerických kinách uviedli 70-minútovú projekciu krátkych filmov z produkcie bratov Quayovcov aj s Nolanovým dokumentom pod názvom The Quay Brothers in 35 mm. Koncom júna príde tento ojedinelý kreatívny tandem na Slovensko, aby na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča predstavil svoju tvorbu.

 Edícia Básnický preklad zahŕňa 12 zväzkov od roku 1977 po rok 1989. Raz ročne vyšiel nový zväzok prekladov. Opiera sa o silnú prekladateľskú generáciu básnikov, ktorú zastupuje ako prvý Miroslav Válek, ktorý prekladal rôznorodých autorov – od ruských modernistov, po beatnika Corsa a zaujímal sa aj o Verlaina, či Rilkeho.

Edícia Retro z vydavateľstva Slovenský spisovateľ vychádzala v rokoch 1979 až 1991. Dokopy vyšlo 63 zväzkov z toho 1x reedícia románu Hotel od Haileyho. Viacero kníh vyšlo rozdelených do niekoľkých častí – najviac (sedem) častí ma román Prekliati králi od Maurice Druona. 

ŽILINA. V Žiline začína ôsmy ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Päťdňový festival odštartuje v stredu 24. júna, kedy prinesie špeciálny program zameraný na detského diváka a rodiny. Nasledujúce dni budú patriť tomu najzaujímavejšiemu zo sveta animovaného filmu, videohernej produkcie, umenia a hudby.

  ŽILINA. Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča aj tento rok uvedie v slovenskej premiére niekoľko zahraničných, ale aj slovenských filmov.  Tie diváci uvidia v súťažnej sekcii Anča Slovak Award. Víťazný film získa vďaka spolupráci s Literárnym fondom ocenenie honorované sumou 600 Eur.  
 
Z 26 prihlásených snímok predvýberová komisia vybrala do súťaže nasledovné v abecednom poradí: 
Petra Heleninová: Aion  (6:53 / 2014)
Marián Vredík: Dýchať síru (4:50 / 2015)

  Je veľa zberateľov antikvariátnych kníh, alebo len čitateľov, ktorí si kompletujú svoje knižnice podľa rôznych edícii. V spolupráci so stránkou infoknihy.blogspot.sk Vám chceme predstaviť 5 edícií, ktoré sú veľmi obľúbené u čitateľov.

Prvou je asi najznámejšia edícia z vydavateľstva Mladé letá, ktorá dodnes pôsobí dostatočne retro. Ide o Edíciu STOPY. Zoznam kníh s kompletnými údajmi, ktoré vyšli v edícii STOPY nájdete tu:

ŽILINA. Letné prázdniny aj tento rok odštartuje medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch od 24. – 28. 6. 2015 prinesie do Žiliny tie najlepšie animované filmy z celého sveta. Jedným zo špeciálnych hostí ôsmeho ročníka festivalu Fest Anča bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga. 

Stránky