Sociálne prepojenie

Array

User menu

Aktuality

  ŽILINA. Pojem bratia Quayovci znamená vo filmovom svete veľa. Minulý rok o nich natočil krátky dokument Quay holywoodsky režisér Christopher Nolan. Následne v amerických kinách uviedli 70-minútovú projekciu krátkych filmov z produkcie bratov Quayovcov aj s Nolanovým dokumentom pod názvom The Quay Brothers in 35 mm. Koncom júna príde tento ojedinelý kreatívny tandem na Slovensko, aby na Medzinárodnom festivale animácie Fest Anča predstavil svoju tvorbu.

 Edícia Básnický preklad zahŕňa 12 zväzkov od roku 1977 po rok 1989. Raz ročne vyšiel nový zväzok prekladov. Opiera sa o silnú prekladateľskú generáciu básnikov, ktorú zastupuje ako prvý Miroslav Válek, ktorý prekladal rôznorodých autorov – od ruských modernistov, po beatnika Corsa a zaujímal sa aj o Verlaina, či Rilkeho.

Edícia Retro z vydavateľstva Slovenský spisovateľ vychádzala v rokoch 1979 až 1991. Dokopy vyšlo 63 zväzkov z toho 1x reedícia románu Hotel od Haileyho. Viacero kníh vyšlo rozdelených do niekoľkých častí – najviac (sedem) častí ma román Prekliati králi od Maurice Druona. 

ŽILINA. V Žiline začína ôsmy ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Päťdňový festival odštartuje v stredu 24. júna, kedy prinesie špeciálny program zameraný na detského diváka a rodiny. Nasledujúce dni budú patriť tomu najzaujímavejšiemu zo sveta animovaného filmu, videohernej produkcie, umenia a hudby.

  ŽILINA. Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča aj tento rok uvedie v slovenskej premiére niekoľko zahraničných, ale aj slovenských filmov.  Tie diváci uvidia v súťažnej sekcii Anča Slovak Award. Víťazný film získa vďaka spolupráci s Literárnym fondom ocenenie honorované sumou 600 Eur.  
 
Z 26 prihlásených snímok predvýberová komisia vybrala do súťaže nasledovné v abecednom poradí: 
Petra Heleninová: Aion  (6:53 / 2014)
Marián Vredík: Dýchať síru (4:50 / 2015)

  Je veľa zberateľov antikvariátnych kníh, alebo len čitateľov, ktorí si kompletujú svoje knižnice podľa rôznych edícii. V spolupráci so stránkou infoknihy.blogspot.sk Vám chceme predstaviť 5 edícií, ktoré sú veľmi obľúbené u čitateľov.

Prvou je asi najznámejšia edícia z vydavateľstva Mladé letá, ktorá dodnes pôsobí dostatočne retro. Ide o Edíciu STOPY. Zoznam kníh s kompletnými údajmi, ktoré vyšli v edícii STOPY nájdete tu:

ŽILINA. Letné prázdniny aj tento rok odštartuje medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča, ktorý v dňoch od 24. – 28. 6. 2015 prinesie do Žiliny tie najlepšie animované filmy z celého sveta. Jedným zo špeciálnych hostí ôsmeho ročníka festivalu Fest Anča bude mnohonásobne oceňovaná estónska animátorská dvojica Priit Pärn a jeho manželka Olga. 

Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 188 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Peter Balko: Vtedy v Lošonci. Via Lošonc (Koloman Kertész Bagala)

Juraj Briškár: Sprievodca nezrozumiteľnosťou (Modrý Peter)

Peter Juščák: ... a nezabudni na labute! (Kalligram)

Ivan Kolenič: Až do nirvány (Agentúra SIGNUM)

Márius Kopcsay: Jednouholník (Koloman Kertész Bagala)

Richard Pupala: Návštevy (Marenčin PT)

Veronika Šikulová: Medzerový plod (Vydavateľstvo SLOVART)

ŽILINA. Medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča sa začne už o 16 dní a v slovenskej premiére predstaví to najlepšie zo svetovej produkcie. Väčšinu z premietnutých diel diváci nebudú mať šancu uvidieť kdekoľvek a kedykoľvek na Slovensku. 

Stránky